Słowo od organizatora

Fot. Norbert Cesarz | Dariusz Jarosiński - Dyrektor Festiwalu Fot. Norbert Cesarz | Dariusz Jarosiński - Dyrektor Festiwalu

„Słowo od organizatora”

Szanowni Widzowie,
 
     Przed nami kolejna edycja , organizowanego przez Stowarzyszenie Scena 96, Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy. Dwadzieścia pięć lat Festiwalu to dobry moment na refleksję, ale również odpowiednia chwila na podsumowanie dotychczasowej aktywności. To właściwy czas, by zastanowić się, co udało się zrealizować, a co trzeba było zmienić… Aby zadać sobie pytanie, co stało się z naszymi marzeniami z początku drogi… I na koniec skonstatować, w którym miejscu jesteśmy i ku czemu zmierzamy…

      W ciągu tych dwudziestu pięciu lat wędrowaliśmy po Warszawie, adaptując na potrzeby wydarzeń festiwalowych różne przestrzenie, prezentowaliśmy różne dziedziny sztuki - poczynając od tańca, kina, muzyki oraz teatru, a kończąc na instalacjach plastycznych i performance’ach .  Ale to, co nas motywowało przy budowaniu corocznego repertuaru, to przede wszystkim była chęć prezentowania widowisk zróżnicowanych formalnie i tematycznie. W zależności od ilości zgromadzonych środków finansowych programy były realizowane z rozmachem lub bardziej skromnie. Najważniejsze jednak jest to, że istnieliśmy w sferze publicznej, jako część kultury miejskiej, że nasze działania spotykają się ze zrozumieniem i wsparciem. W ciągu tych dwudziestu pięciu lat zmieniały się granice terytorialne naszego miasta, zmieniały się systemy administrowania.  A my trwaliśmy …

      Z perspektywy tych lat dochodzę do wniosku, że najważniejszą sprawą i istotą Festiwalu jest podtrzymywanie w widzach festiwalowych gotowości na spotkanie, na wspólnotowe przeżywanie i integrowanie się wielopokoleniowe. Dwadzieścia pięć lat to ćwierćwiecze, to dwadzieścia pięć wiosen, to dwadzieścia pięć jesieni, to dwadzieścia pięć zim i to na pewno dwadzieścia pięć pięknych lat ;-).

     Przed Państwem dwa weekendy, podczas których spotkamy się z artystami z Polski i Europy. Mam nadzieję, że przygotowane przez nas spektakle będą dla Państwa niezapomnianym kulturalnym przeżyciem.

To jedyna okazja w Warszawie, by zapoznać się ze zjawiskiem teatru plenerowego w tak spektakularnej odsłonie.

Zapraszam Państwa na wszystkie wydarzenia Festiwalu!

    Korzystając z okazji 25. edycji Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie, chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim współpracownikom i pracownikom, którzy współtworzyli nasz Festiwal, za wszystkie lata ich pracy. Bez Was i bez warszawskiej publiczności trudno sobie wyobrazić byśmy mogli istnieć.   


Z poważaniem
Dariusz Jarosiński
MF Sztuka Ulicy


PS. Festiwal dedykuję mojemu miastu.

Festiwal Sztuka Ulicy jest współfinansowany w trybie grantu trzyletniego na lata 2017-2020 przez m.st. Warszawa oraz w trybie grantu rocznego 2017 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku po raz pierwszy zabraknie na naszym Festiwalu warszawskiego Teatru Akt, który był z nami przez wszystkie lata naszej wspólnej festiwalowej podróży. I razem z nami w 1993 roku tę podróż rozpoczynał. Obecnie Teatr Akt przygotowuje kolejny spektakl  i niestety terminy produkcyjne uniemożliwiły prezentację zespołu na  tegorocznej edycji. Niemniej trzymamy kciuki i zapraszamy w przyszłym roku .

 

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u