A3Teatr

Punch i Judy |  foto: Piotr Chlipalski Punch i Judy | foto: Piotr Chlipalski

A3Teatr (Polska)

A3Teatr to – jak mówią o sobie twórcy zespołu -  teatr różności, teatralne panopticum. Nie posługuje się tekstem, chociaż ten czasami pojawia się w spektaklach grupy. Nie jest teatrem tańca, a jednak ruch łączy z muzyką. Nie jest pantomimą, a gloryfikuje gest ten najbardziej nieznaczny. Nie tworzy linearnych historii - jego znakiem rozpoznawczym jest „łuskanie pereł absurdu z rzeczywistości”, drwina i zabawa, celebracja „minimal art codzienności”. Wywodzi się z najlepszych doświadczeń Teatru Cinema, z inspiracji twórczością Tadeusza Kantora, z metody Stanisławskiego, malarstwa Nowosielskiego, Boltańskiego, ze starych szkiców i rycin oraz  współczesnego designu.

A3Teatr gestem, ruchem, tańcem przetwarza codzienność, tworząc z niej kod rytuałów. Artyści kolekcjonują wzruszenia. Obserwują rzeczywistość, wyławiają proste zdarzenia i gesty, które na scenie nabierają nowych znaczeń, tworzą kod rytuałów.
A3Teatr tworzy opowieści liryczne wyczulone na absurd i surrealizm dnia codziennego, pełne humoru i dystansu wobec otaczającej rzeczywistości.
Spektakle A3Teatr są zróżnicowane – od kameralnych form skupionych na kunszcie aktorskim, poprzez spektakle familijne, działania parateatralne i happeningowe, do dużych widowisk w plenerze.
Prezentuje je na polskich i zagranicznych scenach oraz festiwalach, m.in. w Polsce, Europie i Azji.
A3Teatr powstał w 2007 roku. Liderem grupy jest Darek Skibiński - od 20 lat związany aktorsko z Teatrem Cinema.
A3Teatr jest też miejscem pracy dla kolejnych pokoleń aktorów przejmujących i rozwijających autorską metodę sztuki aktorskiej – minimal artu, która podobnie jak minimalizm w sztukach plastycznych, zmierza do stosowania elementarnych, powtarzalnych gestów, ruchów.
A3Teatr reprezentowany jest przez Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP – wielkiego teatralnego święta na Podlasiu.

…Jeżeli chcesz sprawdzić czy to co widzisz, w czym uczestniczysz ma sens, poddaj to pod osąd absurdu i pozwól aby absurd zweryfikował tą rzeczywistość…

Edward Lear

Data i miejsce przedstawienia

2.VII Rynek Nowego Miasta - godz. 18:00, A3Teatr "Punch i Judy"

Geneza spektaklu:

Punch & Judy to popularne brytyjskie widowisko lalkowe, złożone z sekwencji krótkich scen, obrazujących dynamiczne interakcje między bohaterami, najczęściej pomiędzy skłonnym do przemocy Punchem oraz  jego żoną Judy. Przedstawienie sięga korzeniami do XVI-wiecznej włoskiej komedii dell’arte.  Uważa się, że Mr Punch po raz pierwszy pojawił się jako bohater ulicznego teatru lalek w 1662 r. w londyńskim Covent Garden, prawdopodobnie pod postacią wysokiej na trzy stopy marionetki. Najwcześniej w 1785 r., lub tuż przedtem, po raz pierwszy ujrzano Puncha jako pacynkę, po czym ok. 1800 r. tradycja przybrała swój ostateczny kształt. 

Bohaterowie Punch & Judy nie są stali i niezmienni, przypominają raczej obsadę opery mydlanej lub postaci z podań ludowych. Podczas gdy dwójka głównych protagonistów  musi się pojawić zawsze, pozostałe „osoby dramatu”  mogą wystąpić lub nie, w zależności od decyzji twórców widowiska.  Nie ma żadnej ujednoliconej, właściwej wersji Punch & Judy. – opowieść rozwija się jako sekwencja dowolnych zdarzeń, publiczność może przyłączyć się lub wyjść w każdym momencie, a całe przedstawienie jest  improwizowane. Zachowało się kilka starych scenariuszy tragedii Puncha i Judy, ale żaden szanujący się twórca  nawet nie marzy o wiernej ich realizacji. Gdyby tak uczynił zamiast samodzielnie rozwijać własną interpretację ustnie przekazywanej tradycji, słynny dramat Puncha stałby się wkrótce rzeczą martwą i archaiczną, a nie kryjącą w sobie ogromny potencjał wciąż aktualną formą teatralną, jaką jest obecnie.

Punch i Judy to polska wersja brytyjskiej opowieści o wiecznie kłócących się małżonkach. Punch jest rozbrykanym wisusem, Judy - wrzaskliwą matroną. Toczą ze sobą podjazdową bitwę o przywództwo w sytuacjach, jak najbardziej banalnych i przydarzających się na co dzień.  Historia nabiera rozpędu, rozmachu i rubaszności kiedy do akcji wkraczają postaci Konia, Psa, Policjanta i Doktora….
Spektakl grany jest w konwencji komedii dell’ arte przez trzech aktorów wcielających się w 7 postaci ubranych w barwne, przeskalowane karykaturalnie kostiumy. Żonglują dowcipem, przełamują dystans przestrzeni gry dzielącej aktorów od publiczności oraz łączą grę w żywym planie z grą kukłami za parawanem. Wykorzystują żart, kpinę, ironię i ciętą ripostę do zbudowania zaskakującej interakcji z publicznością.  Bezpośredni kontakt z widownią w połączeniu z muzyką, dialogiem i dynamiczną akcją wciąga widzów (zarówno dzieci jak i dorosłych) we wspólną zabawę.

Z materiałów zespołu:

Spektakl dla dużych i małych, grany w sali i na ulicy, bez różnicy. Każdego bawi co innego: dzieci – wielkie maski i zabawne historie, dorosłych – komizm sytuacji i słowa.

Reżyseria: Darek Skibiński
Kostiumy: Elena Stupa
Występują: Łukasz Skibiński, Stanislav Voitsekhovskyi, Olesia Voitsekhovska/Artur Żebrowski.
Jacek Hałas: aranżacja i śpiew, wykonanie tekstów polskich, głosy z offu.

www.a3teatr.pl

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 23 maj 2017 22:30

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u