Antagon TheaterAKTion

F.A.U.S.T. III | foto: Holger_Greiner F.A.U.S.T. III | foto: Holger_Greiner

Antagon TheaterAKTion (Niemcy)

Niemiecki teatr Antagon czyli Antagon TheaterAKTion założony został przez Bernharda Buba w 1990 roku jako niezależny wędrowny “teatr na kółkach”. W swoich działaniach łączy nowoczesne środki teatralnego wyrazu, jednocześnie szukając zapomnianych korzeni tradycyjnego teatru. Antagon wykształcił swój własny styl, będący szczególnym połączeniem elementów teatru politycznego, teatru tańca i archaicznych obrazów z zastosowaniem nowoczesnej techniki.
„Budzimy zmysły widzów naszymi głosami i ruchem ciała, poprzez muzykę, akrobacje i improwizacje, poprzez taniec na szczudłach i zabawy z ogniem” – mówią członkowie zespołu.

W swoich przedstawieniach artyści z Frankfurtu próbują przedstawić ludzkie poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania – o istotę miłości, o śmierć. Ciągłe wyrażanie owego szukania poprzez taniec, śpiew, muzykę, grę i rytuał jest dla Antagona twórczą podstawą teatru. Swoje artystyczne credo wyrażają słowami Omara Valino: "Teatr nie jest przemocą, gwałtem, jest erozją. Upodobał sobie niszczenie gotowych form społecznych. Jest rywalem huraganu. Jest raczej jak woda lub wiatr, które przez swoje niemal niedostrzegalne oddziaływanie kształtują ciągle zmieniające się oblicze ziemi."
Grupa współpracuje. z artystami z całego świata, a w jej międzynarodowym składzie są twórcy z Francji, Holandii, Portugalii, Meksyku, Brazylii, Rumunii, Niemiec.

Energia gromadzi się tam, gdzie ludzie są razem, ze swoimi silnymi stronami i słabościami. To długi proces, który bardzo się różni od zabiegania do utraty tchu, charakteryzującego naszą obecną sytuację społeczną. Nie można go zdobyć żadnymi pieniędzmi ani układami. W teatrze organicznym, który traktuje o prawdziwym, bezpośrednim związku z życiem, człowiek jest najważniejszy.

/z wypowiedzi dyrektora artystycznego - Bernharda Buba/

Data i miejsce przedstawienia

2.VII Park Agrykola - godz. 22:00, Antagon TheaterAKTion "F.A.U.S.T. III"

F.A.U.S.T. III - współczesna, społeczno-krytyczna interpretacja Fausta Goethego wpisana w obrazy wielkiego widowiska plenerowego. Odwołując się do dzieła wielkiego klasyka twórcy Teatru Antagon podejmują na nowo zagadnienia dotyczące moralności człowieka, zadają pytania o granice zaspokajania własnych potrzeb, zastanawiają się, co jest ważniejsze: pieniądze czy człowieczeństwo, zysk czy wspólne szczęście, bezwzględny wyścig szczurów, czy otwarcie na drugą osobę….  Podważają sens „wartości” obowiązujących w naszym zdehumanizowanym świecie, apelując o dążenie do harmonii, w której ludzie są razem i potrafią się dzielić miłością oraz dobrobytem.
Ta moralizatorska opowieść rozwijana jest na różnych scenach, mobilnych konstrukcjach, pośród i wokół publiczności, na szczudłach i w zawieszeniu - w powietrzu nad widownią. Tradycyjny tekst i teatralne dialogi zostają w niej zastąpione niewerbalnym językiem żywego, wyrazistego, ekspresyjnego teatru ruchu oraz współczesnego tańca. Dzięki nowoczesnym środkom wyrazu klasyczny tekst, (który wszyscy znają, choć mało kto go czytał), staje się emocjonalnie bliski i zrozumiały dla każdego widza - powstaje „prawdziwy Faust dla mas”.
Premiera spektaklu miała miejsce we Frankfurcie nad Menem na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Sommerwerft 2013 – w cieniu nowej siedziby Europejskiego Banku Centralnego.

Opinie:

Aktorzy z Frankfurtu rezygnują niemal zupełnie z nużących monologów i dialogów, zamiast tego stawiają na ekspresyjny taniec oraz dynamiczną grę aktorską, w tym też na liczne sceny walki. Inscenizacja, zagrana w ciemności, w przestrzeni parku, robi duże wrażenie.
Yvonne Hinz, Westfalenpost, 24.08.2016

Reżyseria: Bernhard Bub
Światło: Joscha Erker wraz z zespołem technicznym
Występują: Amanda Jane Akran, Ole Bechtold, Julian Böhme, Barbara Carvalho da Fonseca, Claudionor Cavalcante Machado Junior, Luisa de Araujo Carvalho Caria, Annemike Döring, Clara Garcia Espada, Camila Hernandez Cortes, Gediminas Jurgelevicius, Nele Klemann, Leoni Nachbauer, Lucas Pinto Tanajura, Pedro Pinto Tanajura, Jana Thomaschütz, Ruben Wielsch.
Zespół techniczny: Joscha Erker (dyrektor techniczny), Wolfgang Feige, Jan Schallmo.

www.antagon.de

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 23 maj 2017 22:28

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u