Ondadurto Teatro

Dawno, dawno temu | Ondadurto Teatro Dawno, dawno temu | Ondadurto Teatro

Ondadurto Teatro (Polska)

Ondadurto Teatro to - założona w 2005 roku - jedna z najbardziej znanych włoskich grup teatru ulicznego. Twórcami zespołu są: Lorenzo Pasquali i Marco Paciotti. To co wyróżnia Ondadurto Teatro to szczególna rola scenografii, która nie stanowi w przedstawieniu jedynie dekoracyjnego elementu - jest jego żywą częścią współtworzącą akcję. Dekoracje powstają na oczach widzów, a aktorzy uruchamiają podczas spektaklu skomplikowaną maszynerię przyjmującą rozmaite formy i działania. Artyści prezentują swoje widowiska głównie w otwartej przestrzeni, ale nie stronią też od budynków – zawsze jednak tworzą z myślą o konkretnym miejscu wykorzystując jego specyficzne cechy. Najważniejszymi elementami kreacji artystycznej są: gest, akrobacje, taniec, którym towarzyszy efektowna technika teatralna, pokazy sztucznych ogni, projekcje wideo i wykonywana na żywo muzyka. Przedstawienia Ondadurto Teatro łączą ekspresyjny język z poezją i ironią, nawiązują w równym stopniu do tradycji (m.in. komedii dell’arte) jak i do współczesnego kina.

Zespół brał udział w wielu europejskich festiwalach teatralnych (m.in. – Festival d'Avignon OFF we Francji, Linzer Pflasterspektakel  w Austrii, Festiwal Malta w Poznaniu, Esteta Romana w Rzymie,  Marató de l’Espectacle Festival  w Barcelonie,  International Street Theatrefestival Szárnyas Sárkány Hete w Nyírbátor na Węgrzech), występował też w Chile, Meksyku i Korei Południowej. Prowadził projekty wymiany kulturalnej z Tajlandią, Indiami oraz Kubą.
Co roku Ondadutro Teatro przygotowuje i realizuje Festiwal inEURoff w Rzymie oraz inBORGO w Borgo Velino. Od roku 2006 zespół pracuje ze społecznością romską, wykorzystując teatr i sztukę jako środek tworzenia więzi i wymiany międzykulturowej. Teatr tworzy również przedstawienia dla dzieci. Dyrektorem grupy jest Marco Paciotti.

Data i miejsce przedstawienia

30.VI Park Szczęśliwicki - godz. 22:00, Ondadurto Teatro "Dawno, dawno temu" (C'era una volta)

1.VII Park Szczęśliwicki - godz. 22:00, Ondadurto Teatro "Dawno, dawno temu" (C'era una volta)

Dawno, dawno temu (oryg. C'era una volta) to znacznie więcej niż tylko przedstawienie o księżniczkach i herosach. To spektakl, w którym twórcy na nowo interpretują motywy zaczerpnięte z klasycznych bajek i baśni, nadając im nowe znaczenia i przedstawiając z całkowicie odmiennej - od zwyczajowej - perspektywy. To widowisko na wskroś współczesne, które przetasowuje dawne tradycje, odrzucając ich „przesłodzony smak” i dobrotliwy wydźwięk.  
Opowieść skupia się na nieznanych wątkach popularnych baśniowych historii, mieszając opowieści i legendy, od dzieł braci Grimm po książki Lewisa Carrolla, od Johanna Karla Augusta Musäusa do Hansa Christiana Andersena. Całość jest czytana w atmosferze „Noire” i zatopiona w „słodko-kwaśnym” aromacie. Baśniowa wyobraźnia, tak ciepła i śliczna w naszych wspomnieniach, staje się tu ponurym wyobrażeniem, a zwyczajowe granice pomiędzy dobrem i złem ulegają zatarciu. Okazuje się, ze Czerwony Kapturek może mieć swoją ciemną stronę, a Królewna Śnieżka ukrywa coś, co odsłoni jej nie tak „śnieżnobiałą” naturę…
Ale, prawdę powiedziawszy, dlaczego nie mielibyśmy sobie wyobrazić jasnej, melancholijnej strony czarownic i macoch?
Dawno, dawno temu to kolorowa i urocza rewia - dzieło interdyscyplinarne, w którym artystyczne akrobacje, fascynujące platformy mobilne  oraz spektakularne efekty świetlne połączone z sugestywnymi projekcjami wideo dostarczają publiczności niepowtarzalnych przeżyć.

Koprodukcja: Mirabilia Festival (M.I.C.P.A.F) – Włochy,  FiraTàrrega – Katalonia/Hiszpania
Pomysł artystyczny: Marco Paciotti, Cristian Paraskevas, Lorenzo Pasquali
Reżyseria: Marco Paciotti
Asystent reżysera: Roberto Andolfi
Maszyneria: Lorenzo Pasquali, Massimo Carsetti
Kostiumy: Claudia Tortora
Światło: Costel Iulian Prodran
Występują:  zespół Teatru Ondadurto.

www.ondadurtoteatro.it

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 23 maj 2017 22:24

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u