Scena c

Tank | Scena c Tank | Scena c

Scena c (Polska)

Scena c (lub alternatywnie: Muzikanty) – autorski projekt teatralno-muzyczny, łączący w spektaklach muzykę na żywo, nowe technologie (live looping, projekcje, elementy mappingu scenicznego) i improwizowane uczestnictwo widzów.
Scena c to początkowo miejsce, scena domowa, gdzie zaprzyjaźni artyści prezentowali przed sobą nawzajem swoje, często prapremierowe, pomysły. Jej twórca Piotr Chlipalski, po rozstaniu z Teatrem A zaprosił do współpracy kompozytora i multiinstrumentalistę – Jacka Dzwonkowskiego i  scena c stała się sceną wędrowną, funkcjonującą w nurcie teatru ulicznego.  Z czasem projekt ewoluował, rozpoczynając równoległe życie jako Muzikanty.
Jako scena c / Muzikanty Piotr Chlipalski i Jacek Dzwonkowski  zrealizowali dwa widowiska uliczne dla Tyskiego Browarium (Piwowar i Tank), dwa zabawne show muzyczne (Kolędnicy  i Muzikanty) i jeden całkiem widowiskowy koncert na całą masę, z pozoru zupełnie się do tego nienadających, elementów prarahydraulicznych (Symfonia Wodna 2.0), wreszcie pełnowymiarowy spektkal kinowy w zbudowanej własnoręcznie pod wodzą trzeciego muzikanta jurcie (Objazdowe Nieme Kino).

Jasny podział kompetencji, który z początku zakładał ułatwienie wspólnej pracy przedstawiał się następująco: Jacek Dzwonowski odpowiadał  za muzykę, natomiast Piotr Chlipalski odpowiedzialny był  za cały zorganizowany chaos wokół niej. Z czasem granice zatarły się zupełnie, Piotr zaczął wydawać dźwięki, Jacek uprawiać chaos. Wspólnie skonstruowali kilka instrumentów muzycznych, spektakli i widowisk ulicznych, wreszcie stali się posiadaczami przyczepy kempingowej Niewiadów N126a, rocznik ’77 i wspomnianej mongolskiej jurty, rocznik 2016. W pozostałym wspólnym wolnym czasie tworzą filmy, animacje, mappingi architektoniczne, prowadzą warsztaty. W 2014 roku razem  z Kabaretem Świerszczychrząszcz zdobyli Grand Prix i Nagrodę Publiczności XXX Przeglądu Piosenki Kabaretowej OSPA 2014, co utwierdziło ich w przekonaniu o tym, że bywają zabawni. Doliczyli się 16 krajów, w których występowali razem, kolejnych kilkunastu, w których osobno. Każdy z panów dorobił się własnej strony www, portretu i zgrabnej notki, które prezentują na wypadek, gdyby komuś miały się przydać.

Data i miejsce przedstawienia

2.VII Rynek Nowego Miasta - godz. 17:00 i godz. 20:00, Scena c "Tank"

Piotr Chlipalski   –  w latach 2000-2009 aktor, tancerz, a od 2005 menadżer i kierownik produkcji Teatru A. Od 2009 roku m. in. niezależny producent i reżyser spektakli ulicznych. Pomysłodawca, organizator i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy” (od 2007 r.), współzałożyciel „Open Street a.i.s.b.l.” z siedzibą w Brukseli. W pozostałym czasie fotograf (m.in. z-ca naczelnego Magazynu PokochajFotografie.pl), performer, scenarzysta i twórca ruchomych obrazków. Autor 1,5 książki o Blenderze – szwajcarskim scyzoryku projektowania, grafiki i animacji. Zdecydowanie praktyk, raczej kreatywny.

Jacek Dzwonowski  – multiinstrumentalista (skrzypce, altówka, gitary, gitara basowa, sitar, erhu, instrumenty klawiszowe), kompozytor, realizator i producent nagrań muzycznych. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (specjalność – skrzypce). Jako muzyk współpracuje m.in. ze Stanisławem Sojką i Joanną Kondrat. Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej (m. in. Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Teatr ITP. w Lublinie, Teatr FETA w Gdańsku, Teatr A w Gliwicach), członek kwartetu smyczkowego Altra Volta, zespołów: The Plodders i Zapłoty.

Tank - dwóch mężczyzn, niczym Pat i Mat rodem z czeskiej animacji Sąsiedzi, na urlopie, w odrobinie sentymentalnej podróży w radosne lata 70-te. Jest przyczepa kempingowa, są leżaki, jest własnoręcznie wybudowany grill, jest nawet kapela grająca na żywo bigbitowe hity. Brakuje tylko… no właśnie. Na tej radosnej majówce skończyło się piwo. Jak na roztropnych mężczyzn na urlopie przystało – podchodzą do tematu metodą gospodarczą. Postanawiają we współpracy z publicznością wybudować… browar.
Tank to widowisko uliczne łączące elementy teatru ulicznego, happeningu i bazującego na live loopingu koncertu, ze stałym już dla Muzikantów intensywnym pożyczaniem sobie publiczności do współtworzenia tkanki spektaklu. Tym razem publiczność nie tylko buduje z bohaterami browar, ale uczestniczy też w jego funkcjonowaniu, zapewniając niezbędną energię – mechaniczną, elektryczną i hydrauliczną. W sposób zdecydowanie zabawny.

www.scena-c.com | www.jacekdzwonowski.com | www.chlip.com

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 23 maj 2017 22:54

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u